Czy zastanawiałeś się kiedyś jak powstają flippery? Czy wiesz, że za tym procesem stoi zespół specjalistów, którzy łączą swoje umiejętności, aby stworzyć świat pełen doznań dla graczy na całym świecie? W tym artykule dowiesz się jak wygląda proces tworzenia pinballi.
Koncepcja i projektowanie
Cały proces tworzenia rozpoczyna się od pomysłu. Sam pomysł na flippera może być oryginalnym wytworem wyobraźni lub opierać się na gotowym motywie, takim jak film czy zespół muzyczny. Gdy zostaje ustalona koncepcja cały zespół projektowy składający się z projektantów, programistów, artystów, inżynierów zbiera się, aby opracować pole gry. Projektanci zajmują się detalami, rozważając rozmieszczenie wszystkich elementów w grze i starając się znaleźć sposoby, w jakie gracz będzie wchodzić w interakcje z poszczególnymi elementami. Na tym etapie planowane jest umieszczenie ramp, łapek, bumperów oraz reszty segmentów pola gry, jednocześnie inżynier mechanik tworzy prototypy, testując ich funkcjonalność i efektywność.
Wersja blankietowa
Po zakończeniu projektowania zespół przystępuje do stworzenia tzw. wersji blankietowej flippera. Jest to surowy prototyp z litego drewna, reprezentujący pole gry. Projektanci wykorzystują oprogramowanie do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), aby zapisać swoją koncepcję, a następnie stosują ten program do sterowania maszyną frezującą, która wycina planszę. Elementy gry dla wersji blankietowej są ręcznie wykonywane i przyklejane. Dodawane są również światła, rampy i łapki.
Wersja blankietowa może przechodzić przez kilka poprawek, gdy rozmieszczenie elementów zmienia się lub dodawane albo usuwane są elementy. Gdy projekt wydaje się zadowalający, wersja blankietowa jest podłączana, aby umożliwić grę. Jednocześnie programiści zajmują się tworzeniem oprogramowania do sterowania. Współpracują oni również z projektantami oświetlenia, dźwięku oraz animatorami, aby połączyć wszystkie te elementy. Na etapie wersji blankietowej projektanci mogą przetestować grę, którą stworzyli oraz popracować nad ustaleniem zasad rozgrywki.
W międzyczasie artysta tworzy szkice dla tylnej szyby. Jeśli flipper opiera się na tematyce licencyjnej, artysta musi przedstawić szkice do zatwierdzenia przez agencję licencyjną. Gdy wersja blankietowa zbliża się do swojej ostatecznej formy, przygotowuje on szkice pola gry. Artyści w latach 90. wykorzystywali tradycyjne techniki, takie jak pióro, tusz oraz farby, ale także grafikę komputerową.
Zarządzanie częściami
Podczas gdy gra jest w trakcie rozwoju, członkowie zespołu ciągle monitorują ile może kosztować produkcja flippera. Jeśli części muszą być zamawiane od zewnętrznego dostawcy muszą oni uzyskiwać szacunkowe ceny. Gra ma określony budżet, a czasami produkcja jednego spektakularnego efektu oznacza, że inne elementy muszą być przeprojektowane, aby zrobić je tańszymi. Zespół projektowy tworzy również listę materiałów, wymieniając każdą część potrzebną do wykonania pinballa. Części zamawiane są w taki sposób, aby wszystko było gotowe, gdy gra będzie gotowa do masowej produkcji.
Prototypy
Po finalizacji projektu pracownicy zakładu montują 10 – 20 prototypów. Są to kompletnie wykończone gry, takie same jak te, które ostatecznie zostaną sprzedane. Pomagają one określić, czy wszystkie części pasują do siebie, czy dostawcy wysłali odpowiednie części oraz czy masowa produkcja przebiegnie bez problemów. Wszelkie usterki w montażu są znajdywane na tym etapie. Potrzeby modyfikacji procesów produkcyjnych również. Prototypy są używane również do testów.
Surowce
Surowce używane w produkcji flipperów nie są niczym wyjątkowym. Do tworzenia pola gry, drukowanych płyt oraz obudowy stosuje się tanie, lecz wytrzymałe sklejki. Metalowe elementy, takie jak śruby czy sprężyny, są wytwarzane z różnych powszechnie dostępnych materiałów, takich jak stal nierdzewna czy aluminium. Specjalne elementy na polu gry mogą być wykonane z formowanego plastiku. Producenci wymagają od swoich dostawców precyzyjnego dostosowania się do określonych specyfikacji, a ze względu na znaczne koszty produkcji, preferowane są najtańsze dostępne materiały.
Proces produkcji flippera
Większość procesu produkcji flippera odbywa się ręcznie, z wyjątkiem etapu tworzenia pola gry. Jego projekt wprowadzany jest do specjalnej maszyny. Pracownicy umieszczają sklejkę w urządzeniu, które następnie poddaje ją wysokiemu ciśnieniu. W wyniku tego procesu na każdej płycie powstają odciski, wskazujące miejsca montażu wszystkich elementów składowych.
Następnie produkuje się grafiki na flippera, które są dzielone na mniejsze sekcje i przyklejane do pola gry.
Montaż ręczny
Większość pozostałej pracy wykonywane jest przez pracowników manualnie. Niektóre z mniejszych elementów mogą być montowane w fabryce z komponentów. Następnie te części umieszczane są na płycie. Proces okablowania jest bardzo skomplikowany. Pracownicy starannie łączą przewody, używając śrubokrętów i lutownic. Obudowy mają postać prostokątnych, pustych skrzynek. Montowane są szyny, na których umieszane są płyty drukowane i pole gry. Wyprodukowana grafika na tylnej szybie jest wstawiana do złożenia tylnej szyby, a następ nie część jest przymocowywana do głównego korpusu. Każda gra składa się z około 1000 części. Cały proces produkcji jednej gry trwa od 20 do 30 godzin, a sama fabryka zatrudnia około 1000 pracowników.
Kontrola jakości
Przed rozpoczęciem produkcji masowej flipperów musi nastąpić kontrola jakości. Poszczególne części od dostawców są dokładnie sprawdzane i mierzone, aby upewnić się, że spełniają określone wymagania. Główną kontrolę jakości całego pinballa przeprowadza się na prototypach wykonanych po zakończeniu projektowania. Testowane są one pod różnymi kątami, m.in grywalności, bezpieczeństwa czy zdolności wytrzymania transportu. Jeden z prototypów jest regularnie testowany pod kątem grywalności, podczas gdy inny przechodzi test wytrzymałości na wstrząsy, symulując upadek. Jeszcze inny wysyłany jest do laboratorium w celu przeprowadzenia testu bezpieczeństwa, aby zapewnić, że gracze nie zostaną zranieni podczas gry.
Po testach przychodzi czas na sesje zdjęciowe, rozpromowanie pinballi produkcję na większą skalę.
źródło: Pinball Adventures