...

Jak działa Pinball? Zasady gry

Wrzuć monetę do wrzutnika, a flipper ożyje. Bum: zapalają się światła, odpala się ekran, stalowa kulka wskakuje na swoje miejsce, gotowa do spadania po stole w kierunku labiryntu ramp, grzybów i pułapek. Jak działa ta niesamowita gra i dlaczego wielu ludzi nie potrafi przestać na niej grać, dopóki nie osiągną najwyższego wyniku?

Standardowi gracze zazwyczaj mogą postrzegać flippery jako serię przypadkowych, szaleńczych ruchów, w której kulminacją jest bila przelatująca obok łapek i w końcu wpadająca z powrotem do otworu. Bez zapoznania się z zasadami gry i jej tajników, rozgrywka może wydawać się całkiem przypadkowa, a nawet nudna. W rzeczywistości wystarczy poznać to wyjątkowe urządzenie, a ona może wciągnąć Cię na długie godziny.

Jak działa flipper?

W skrócie, flipper to zręcznościowy automat do gry, w którym gracz za pomocą dwóch lub więcej ruchomych łapek odbija bilę poruszającą się po nachylonej w jego kierunku planszy.  Za trafienia w podświetlone obiekty (cele) gracz zdobywa punkty. Wraz z trafieniem w wybrane cele, przechodzone są kolejne misje.

Z jakich etapów składa się gra?

1. Przyciśnięcie przycisku "START"

Zanim zacznie się gra, przyciśnij zielony przycisk „START” tyle razy, ilu graczy będzie uczestniczyło w danej rozgrywce. Na ekranie pojawią się liczniki punktów przyporządkowane do poszczególnych graczy.

2. Wybicie bili

Bila pojawia się w prawym dolnym rogu pola gry i teraz Twoim zadaniem jest jej wybicie za pomocą wyrzutni. Pociągnij do siebie lewarek i puść go. Pamiętaj, żeby nie wypychać bili, uderzając
w lewarek!

3. Trafianie w cele i przechodzenie misji

Za pomocą przycisków sterujących łapkami (umieszczonych po bokach flipera) staraj się trafiać w cele, które podświetlają się na polu gry. W tym miejscu przydatna będzie odrobina precyzji i refleksu. Najlepiej, gdy opanujesz podstawowe umiejętności łapania bil i technik gry. Wraz z postępem w grze będziesz uruchamiał kolejne misje zależne od danego tytułu flippera (patrz na instrukcje w lewym dolnym rogu pinballa). Patrz uważnie na ekran i słuchaj co urządzenie do Ciebie mówi.

4. Koniec gry i przedstawienie wyników

Rozgrywka kończy się, gdy bila wpadnie do otworu na dole pola gry (wyjątkiem są pewne sytuacje w grze, ale o tym później). Do rozegrania zazwyczaj masz 3 bile (chyba że w grze jest ustawiona inna liczba). Gdy grasz w trybie wieloosobowym, po wpadnięciu bili do otworu do gry, przystępuje kolejny gracz. Na ekranie wyświetlą się wyniki,

Dodatkowe funkcje w grze

Multiball

Kiedy spełnisz określone warunki (zależne od tytułu flippera) uruchomisz tak zwany Multiball. Polega on na tym, że na polu gry pojawia się więcej niż jedna bila. Pozwala to na zdobycie większej ilości punktów, a umiejętne ich łapanie i późniejsze wybijanie zwiększa Twoją szansę na jeszcze lepszy wynik.

Ball Save

A co w sytuacji gdy bila wpadnie do otworu, zanim zdążysz cokolwiek zrobić? Nie martw się, w takiej sytuacji, gdy masz bardzo mało punktów, Twoja bila zostanie uratowana i będziesz mieć okazję wybić ją jeszcze raz.

Extra Ball

Jeżeli uda Ci się osiągnąć określony wynik lub wykonasz określone zadanie w grze, dostaniesz dodatkową bilę. Po tym, jak kulka wpadnie do otworu na ekranie, pojawi się napis „EXTRA BALL” i będziesz mógł ponownie wybić bilę. 

Mechanizm TILT

Kiedy za mocno potrząśniesz, przechylisz lub podniesiesz flippera, maszyna albo Cię ostrzeże (jeżeli ten poziom jest bliski przekroczenia akceptowalnego) lub włączy się mechanizm „TILT”. Polega on na tym, że bila, którą rozgrywa się aktualną grę spada i zazwyczaj gracz traci wszystkie zdobyte premie. Wniosek jest jeden – możesz potrząsać stołem, ale
z wyczuciem i umiejętnie.

Ważne elementy na polu gry pinballa

Flippery (tzw. łapki)

To właśnie nimi odbija się  bilę po polu gry. Kontroluje się je poprzez dwa przyciski umieszczone po bokach flippera.
Łapki od flippera

Rampy

Są to nachylone ścieżki, zwykle wykonane z plastiku lub metalu, które kierują bilę na podniesiony obszar pola gry. Podczas gry powinieneś umiejętnie wycelować bilę w stronę ramp, aby uzyskać jeszcze lepszy wynik. Rampy dodają flipperowi dynamizmu i zwiększają jego poziom trudności.

Ramby blog Flippery

Bumpery (tzw. grzyby)

To podstawowy element każdego nowoczesnego flippera. Należy
w nie trafiać aby uzyskać lepszy wynik. Starsze modele flipperów posiadały tzw. martwe bumpery, które nie odbijały bili, a były po prostu elementem „przeszkadzającym” w grze. Grzyby zwykle mają wokół siebie gumowe pierścienie, które odbijają piłkę w przeciwnym kierunku. Przekierowanie bili tak, aby przemieszczała się ona pomiędzy bumperami może pomóc w zdobyciu wielu dodatkowych punktów.

Bumper blog Flippery

Proce (sling shot)

Pomagają one obijać się bili od bumperów i innych celów. Jest to element flippera, który dość często się zużywa, ale są one dosyć tanie. 

Proce na flipperze

Outlane

Jest to pas, przez który bila wpada do otworu i następuje koniec gry.

Inlane

Jest to tor, znajdujący się obok outlinei prowadzi on bilę do łapek.

Drop Target

Jest to pionowy prostokąt, który spada poniżej pola gry, gdy uderzy się w niego bilą. Często umieszczane są w rzędach
i mogą wymagać trafienia
w kombinacji lub sekwencji, aby zdobyć punkty lub odblokować specjalne funkcje.

Standup target 

Podobny cel do tego powyżej, tylko nie spada on na pole gry po trafieniu.

Spinner

Cel, który po uderzeniu się obraca wokół własnej osi.

Inne przydatne pojęcia związane z pinballem

Apron (łuk dolny)

Jest to metalowa lub plastikowa płyta u dołu pola gry, na której umieszczone są różne elementy, takie jak nazwa gry, ilustracje, opisy misji oraz inne. Pod nią przechowywane są również dodatkowe bile.

Backbox

To pionowe pudełko, na którym znajduje się wyświetlacz, głośniki oraz elektronika gry. Ta część flippera jest znana również jako lightbox lub back rack.

Ball lock

Jest to mechanizm służący do chwytania i zatrzymywania bili na polu gry. Zazwyczaj to metalowy uchwyt, który otwiera się i zamyka. Przeważnie gdy piłka wpada do tego mechanizmu aktywuje jednocześnie jakieś światło lub dźwięk. Zazwyczaj ball lock służy do uruchamiania trybu multiball.

Ball search

W większości flipperów, gdy nie zostanie wykryta żadna aktywność w punktacji, wszystkie ruchome elementy będą przełączać się po kolei, próbując uwolnić wszystkie bile, które mogły się zablokować.

Bonus

To punkty przyznawane graczowi za wykonanie określonych zadań lub osiągnięcie określonych celów na planszy gry. Bonusy zwykle przyznawane są na koniec gry za zdobycie wysokiej liczby punktów, trafienie we wspomniane wcześniej cele lub ukończenie trybów gry.

Cabinet

Głowna bryła flippera, która zawiera pole gry oraz wszystkie mechanizmy maszyny.

Hurry up mode

To tryb gry w pinballu, który wymaga od gracza szybkiego i precyzyjnego wykonania określonego zadania, zwykle w ciągu kilkunastu sekund, aby zdobyć maksymalną liczbę punktów.

Jackpot

To termin odnoszący się do sytuacji, w której gracz zdobywa maksymalną liczbę punktów lub nagród za uderzenie w określoną sekwencję celów lub wykonanie określonego zadania na polu gry.

Orbita

Jest to specjalna ścieżka na planszy, po której poruszają się bile po polu gry. Orbity są zazwyczaj wyznaczone specjalnymi rampami lub torami, które łączą części planszy i umożliwiają graczowi uzyskanie punktów lub wykonanie określonych zadań.

Dlaczego gra na flipperze jest taka wciągająca?

Po pierwsze, fliper jest grą, która wymaga od gracza dużo umiejętności i skupienia. Musi on precyzyjnie celować i kontrolować bile, aby osiągnąć punkty i przejść na kolejny poziom. Pinball jest grą, która stawia przed graczem wyzwania, ale jednocześnie oferuje satysfakcję z osiągnięcia sukcesu. Po drugie oferuje on wiele różnych strategii i stylów gry. Każdy gracz ma swoje własne podejście do rozgrywki, co sprawia, że flipper jest zawsze interesujący i różnorodny. Po trzecie pinball oferuje wiele możliwości rywalizacji. Gracze mogą grać w pojedynkę, ale również w turniejach i zawodach, gdzie mają okazję zmierzyć się z innymi przeciwnikami. Takie rywalizacje są bardzo emocjonujące i dostarczają wiele adrenaliny. Podsumowując, gra na flipperze jest wciągająca z wielu powodów. Wymaga on gracza umiejętności, skupienia i strategii, oferując jednocześnie wiele możliwości rywalizacji i emocji. Pinball to także gra, która jest bogata w detale. Często gdy zaczniesz już grać, masz ochotę ciągle pobijać swoje wyniki i nawet nie zauważysz gdy to Cię totalnie pochłonie. Dlatego też zawsze będzie cieszyć się popularnością wśród graczy i zachęcać do dalszej gry.

Źródła:

Topic.com – “Anatomy of Pinball Machine”

Pinbalcastle.com – “The 21 Most Important Pinbball Machine Parts”

Wikipedia – “Glossary of pinball terms”


Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?